Tokajban mire az ezredfordulóra az aszúkérdés a helyére került, már meg is jelent két nagyon fontos új bortípus. Igen hamar egyértelművé vált, hogy a csodás, de gyenge megtérülést mutató aszúkkal nagyon nehéz átütő sikert elérni; mindig is egy szűk réteg luxuscikke lesz. Olyan bortípusokra is szükség van, melyekkel könnyebb a piacokon sikert elérni, ez pedig remélhetőleg hosszabb távon az édes borok keresletének is kedvez. A könnyedebbre hangolt késői szüretelésű borok mellett csodajelként tűntek föl az égbolton az első nagy száraz furmintok csillagképei.
Tudatosságról a legelső évjáratok esetében még nem beszélhetünk, noha az előfutárok már a 90-es évek közepén megjelentek, hogy aztán a 2000-es évek legelején jöjjön el az igazi megdöbbenés a dűlők közt mutatkozó apró, de annál fontosabb, burgundi-módra megkülönböztethető termőhelyi sajátságokkal. A botritisz elhagyásával, majd a furmint savainak és a hordóhasználatnak a konszolidálásával a terroir kezdett főszerephez jutni a borokban. Míg az irányított, illetve a spontán erjesztés, a maradékcukor jelenléte a borban egyediséget, stílusbeli árnyalatokat jelent a pincék közt, addig az alkohol hangsúlyos jelenléte a forró évekkel máig probléma lehet a furmintnál, hisz jó cukorgyűjtő fajta.
Somló kivételes adottságai száraz furmintban sem voltak soha kérdésesek. Hegyalján a 2000-es évek végéig elsősorban a Mád és Bodrogrekesztúr közötti vulkáni területek lettek felkapottak, néhány erdőbényei siker mellett itt zajlottak a legfontosabb események. Az évtized második felében a Tarcal és Tokaj közötti löszös területek borainak kecsessége, eleganciája kezd el hódítani, amiben nem kis szerepe van a hárslevelűnek. Ebben az összetett fejlődési folyamatban néhány feltörekvő és megerősödő kis családi pincészet játszik vezető szerepet.
Nagy vehemenciával, lendülettel indult el a munka a száraz furmintokkal, de még legalább ennyi velük a teendő, a finomítani-, csiszolnivaló az igazi sikerekig. Húsz év nem elég, talán száz év sem, hogy megbizonyosodjunk róla, a száraz tokajiak eljutnak-e odáig, mint a világszerte elismert, komoly tradíciókkal rendelkező édesek vagy akár más elismert fehér szőlőfajták. A különféle birtokoktól megkóstolt szélesebb merítés is azt igazolja, hogy egyelőre a száraz és édes borok közül még mindig utóbbiak révén élhető át igazán meggyőző borélmény. Sok még a feladat, de a súlytól az egyensúly felé való törekvés egyre elegánsabb borstílusokkal örvendeztet meg minket. Minden szüret egy újabb ígéret, egy újabb lehetőség.
A Bodrog a Tokaji-hegyről
Mostanra tehát a tokaji szárazborra különálló borkategóriaként tekinthetünk. Pár évtized után örökérvényű kijelentéseket nem tehetünk, de a folyamatok, tapasztalások nagyon izgalmasak. A borászok gyűjtögetik az információkat a fajtákról valamint a dűlőkről. A furmintot borvidéki hányada és tulajdonságai predesztinálták arra, hogy hírét vigye a fogyasztók körében: „Tokaj kitűnő száraz borokat is képes adni”. A Szepsy István, Demeter Zoltán által készített 2000-es Úrágya-dűlős furmint forradalmi sikere óta sok bor átfolyt az embereken. Gyűlnek a tapasztalatok, vannak sikerek, de egyre inkább érezhető egyfajta két pártra szakadás a fogyasztók és a borászok köreiben is. Mit is jelent ma a száraz furmint egy édes borokról elhíresült borvidéken?
Tokaji borárverés Sárospatakon
Mivel a fajta mind a mai napig Tokajban igazán meghatározó, ezért sokoldalúságát ennek a borvidéknek a bortípusain keresztül mutatjuk be: