A furmintot a világon valószínűleg mindenki ismeri, sőt kóstolta is már, talán épp nem is tudja, hogy furmintot ivott. Merthogy a tokaji aszú évszázadokkal ezelőtt és ma is főként/részben ebből a fajtából készül, melyet valaha Európa-szerte királyok, cárok, fejedelmek, pápák kortyoltak elismeréssel. Hajdan is luxuscikk volt, diplomáciai eszköz, a Rákócziak fénykorában a fejedelmi birtok ékköve.
Pár évtizede a magyar fajta históriájában új fejezetet nyitottak a hazai borászok: önállóan, száraz borként, sőt pezsgőként is itt van velünk a borlapokon, üzletekben, fesztiválokon, kedvenc szórakozóhelyünkön. De mit is kell tudnunk a furmintról? Hogy senki ne maradjon le semmilyen információról: íme itt van, egy helyen minden, pár kattintásra bárkitől.
Furmint fürtök Erdőbényén
NÖVÉNYRENDSZERTANA
EREDETE
Régóta vitatott, számos elmélettel találkozunk (Dél-Itália, a mai Horvátország, de a Szerbia területén elterülő Szerémség és Magyarország is szerepel a jelöltek listáján).
A NÉV
Egyes nyelvészek úgy tartják, a „furmint” francia eredetű szó, a latin frumentum szóból származhat, amely „gabonát” jelent. Ez utalhat a bor színére is, de az is lehet, hogy a cukortartalom növelése érdekében egyes tájakon szalmán aszalták a szőlőt, így készítve belőle édes bort.
ÉRVÉNYES HASONNEVEI
NEM ÉRVÉNYES HASONNEVEI
DNS-ALAPÚ KUTATÁSOKKAL MEGCÁFOLVA:
MAGYARORSZÁGON A HARMADIK LEGELTERJEDTEBB FEHÉR FAJTA
Összesítettben a negyedik helyen áll. Főleg Tokaj-Hegyalján és Somlón játszik fontos szerepet. Aszúsodásra való hajlama predesztinálta egyedi sikerekre, de savat adó fajtaként sokfelé telepítették a filoxéravész előtt. Ezt követően számos borvidékünkről teljesen eltűnt. Ma újra kezd megjelenni több országrészben.
ELŐFORDULÁSA
Összesen nagyjából 4000 ha-on termesztik a világon.
Ennek 97%-a Magyarországon van.
Közel 70%-a pedig Tokaj-Hegyalján.
Dűlőrészlet Olaszliszkán